•   Eksperymenty dla dzieci w żłobku, domu lub w szkole to zawsze świetny pomysł na wspólną zabawę. Dzieci mogą je przeprowadzać wykonując wszystkie czynności samodzielnie i obserwując dosyć długo zachodzące reakcje. Jest to świetna zabawa nie tylko dla naszych pociech gwarantujemy też takie atrakcje dla opiekunów. 
  Kilka propozycji dla rodziców, żeby wspólnie zabawić się w chemików.
  • SZTUCZNY ŚNIEG – eksperymenty dla dzieci.
  Składniki:
  -500gr. mąki ziemniaczanej
  -olej
  -miska
  Wykonanie:
  Do miski wsypujemy mąkę ziemniaczaną, dodajemy odrobinę oleju, mieszamy. Ponownie dolewamy olej i ponownie mieszamy. Całość ugniatamy ręką tak długo, aż składniki dobrze się połączą i będą aksamitne w dotyku, olej dodajemy na oko, dwa lub trzy razy.
  • WULKAN – Wybuchowy wulkan!
  Składniki:
  -wysokie naczynie
  -miska/taca/podkładka
  -woda (500ml.)
  -ocet (200ml.)
  -płyn do mycia naczyń (jedna łyżka)
  -barwnik czerwony (parę kropli)
  -soda (pół opakowania)
  Wykonanie:
  Do wysokiego naczynia wlewamy wodę, tak aby wypełniła połowę objętości. Dodajemy płyn do mycia naczyń i barwnik spożywczy, mieszamy. Przenosimy nasz krater wulkanu do miski lub na tacę, tak by wybuch nie zrobił nam zbędnego bałaganu. Ostatnio krokiem jest dosypanie sody do naczynia, robimy to szybko i za jednym zamachem. Teraz możemy obserwować erupcję wulkanu na naszym kuchennym stole, bawcie się dobrze!
  • SMERFNA MASA
  Składniki:
  -6łyżek mąki ziemniaczanej (czubatych)
  -3łyżki odżywki do włosów
  -4 krople barwnika niebieskiego (lub każdego innego)
  -miska
  Wykonanie:
  Do miski wsypujemy mąkę ziemniaczaną, dodajemy odżywkę. Mieszamy łyżką tak, by składniki się połączyły. Po chwili wkraplamy barwnik spożywczy, jeśli masa nadal jest sypka dodajemy większą ilość odżywki. Następnie ugniatamy ręcznie i robimy to tak długo, aż całość będzie miękka, plastyczna i aksamitna w dotyku. Gotowe! Całość można zamknąć w plastikowym pojemniku i nasza masa może służyć nam przez kilka dni, gdy zacznie twardnieć wystarczy dodać odrobinę odżywki, wymieszać i zabawa trwa dalej.
  • DESZCZ W SŁOIKU 
  Składniki:
  -słoik
  -woda ¾ objętości słoika
  -pianka do golenia
  -niebieski barwnik spożywczy rozcieńczony w odrobinę wody
  -pipeta
  Wykonanie:
  Do naczynia wlewamy wodę ¾ objętości. Pozostałą przestrzeń wypełniamy pianką do golenia tworząc *chmurkę*. Barwnik rozcieńczamy w odrobinie wody. Piankę skraplamy niebieskim barwnikiem spożywczym, używając do tego pipety i czekamy, aż zacznie przebijać się przez naszą chmurkę z pianki do golenia, obserwujemy efekt spadającego deszczu.
  • LAWA
  Składniki:
  -wysokie wąskie naczynie (np. karafka)
  -woda
  -olej
  -czerwony barwnik
  -brokat sypki
  -tabletka musująca
  Wykonanie:
  Do wysokiego naczynia wlewamy niewielką wody. Pozostałą przestrzeń uzupełniamy olejem roślinnym, wkraplamy czerwony barwnik, dodajemy brokat. Wrzucamy tabletkę musującą i obserwujemy efekt. Unoszące się krople barwnika zaczną tańczyć w naczyniu pod wpływem tabletki musującej.
  • JAJO W OCCIE
  Składniki:
  -słoik
  -jajko
  -ocet
  Wykonanie:
  Do słoika wlewamy ocet około połowy objętości. Przy pomocy łyżki ostrożnie umieszczamy w nim jajo, zostawiamy na 24 godziny. Wyciągamy i…? Co się stało z jajkiem ?
  • BURZA W SŁOIKU:
  Składniki:
  -słoik
  -woda ¾ naczynia
  -olej trzy łyżki
  -barwniki spożywcze
  -malutka miseczka
  Wykonanie:
  Do słoika wlewamy ¾ objętości wody, odstawiamy na bok. W małej miseczce umieszczamy olej, wkraplamy kolorowe barwniki i delikatnie mieszamy. Powstałą mieszaninę ostrożnie wlewamy do słoika z wodą, i obserwujemy efekt. Krople barwnika przebijające się przez olej będą tworzyły przeróżne kombinacje przypominające pioruny.
  • TĘCZOWY TALERZ – eksperymenty dla dzieci.
  Składniki:
  -kolorowe, glazurowane cukierki
  -woda
  -biały płaski talerz
  Wykonanie:
  Na talerzu w zagłębieniach układamy w okręgu kolorowe cukierki. Kolory układamy naprzemiennie, gdy już ułożymy cukierki, na talerz delikatnie wlewamy wodę tak, by cały talerz, włącznie z cukierkami pokryty był jej cienką warstwą. Obserwujemy tęczę, która pojawia się na talerzu.

  Życzymy dobrej zabawy!