-
Eksperymenty dla dzieci w żłobku, domu lub w szkole to zawsze świetny pomysł na wspólną zabawę. Dzieci mogą je przeprowadzać wykonując wszystkie czynności samodzielnie i obserwując dosyć długo zachodzące reakcje. Jest to świetna zabawa nie tylko dla naszych pociech gwarantujemy też takie atrakcje dla opiekunów.
Kilka propozycji dla rodziców, żeby wspólnie zabawić się w chemików.
-
SZTUCZNY ŚNIEG – eksperymenty dla dzieci.
Składniki:
-500gr. mąki ziemniaczanej
-olej
-miskaWykonanie:
Do miski wsypujemy mąkę ziemniaczaną, dodajemy odrobinę oleju, mieszamy. Ponownie dolewamy olej i ponownie mieszamy. Całość ugniatamy ręką tak długo, aż składniki dobrze się połączą i będą aksamitne w dotyku, olej dodajemy na oko, dwa lub trzy razy.
-
WULKAN – Wybuchowy wulkan!
Składniki:
-wysokie naczynie
-miska/taca/podkładka
-woda (500ml.)
-ocet (200ml.)
-płyn do mycia naczyń (jedna łyżka)
-barwnik czerwony (parę kropli)
-soda (pół opakowania)Wykonanie:
Do wysokiego naczynia wlewamy wodę, tak aby wypełniła połowę objętości. Dodajemy płyn do mycia naczyń i barwnik spożywczy, mieszamy. Przenosimy nasz krater wulkanu do miski lub na tacę, tak by wybuch nie zrobił nam zbędnego bałaganu. Ostatnio krokiem jest dosypanie sody do naczynia, robimy to szybko i za jednym zamachem. Teraz możemy obserwować erupcję wulkanu na naszym kuchennym stole, bawcie się dobrze!
-
SMERFNA MASA
Składniki:
-6łyżek mąki ziemniaczanej (czubatych)
-3łyżki odżywki do włosów
-4 krople barwnika niebieskiego (lub każdego innego)
-miskaWykonanie:
Do miski wsypujemy mąkę ziemniaczaną, dodajemy odżywkę. Mieszamy łyżką tak, by składniki się połączyły. Po chwili wkraplamy barwnik spożywczy, jeśli masa nadal jest sypka dodajemy większą ilość odżywki. Następnie ugniatamy ręcznie i robimy to tak długo, aż całość będzie miękka, plastyczna i aksamitna w dotyku. Gotowe! Całość można zamknąć w plastikowym pojemniku i nasza masa może służyć nam przez kilka dni, gdy zacznie twardnieć wystarczy dodać odrobinę odżywki, wymieszać i zabawa trwa dalej.
-
DESZCZ W SŁOIKU
Składniki:
-słoik
-woda ¾ objętości słoika
-pianka do golenia
-niebieski barwnik spożywczy rozcieńczony w odrobinę wody
-pipetaWykonanie:
Do naczynia wlewamy wodę ¾ objętości. Pozostałą przestrzeń wypełniamy pianką do golenia tworząc *chmurkę*. Barwnik rozcieńczamy w odrobinie wody. Piankę skraplamy niebieskim barwnikiem spożywczym, używając do tego pipety i czekamy, aż zacznie przebijać się przez naszą chmurkę z pianki do golenia, obserwujemy efekt spadającego deszczu.
-
LAWA
Składniki:
-wysokie wąskie naczynie (np. karafka)
-woda
-olej
-czerwony barwnik
-brokat sypki
-tabletka musującaWykonanie:
Do wysokiego naczynia wlewamy niewielką wody. Pozostałą przestrzeń uzupełniamy olejem roślinnym, wkraplamy czerwony barwnik, dodajemy brokat. Wrzucamy tabletkę musującą i obserwujemy efekt. Unoszące się krople barwnika zaczną tańczyć w naczyniu pod wpływem tabletki musującej.
-
JAJO W OCCIE
Składniki:
-słoik
-jajko
-ocetWykonanie:
Do słoika wlewamy ocet około połowy objętości. Przy pomocy łyżki ostrożnie umieszczamy w nim jajo, zostawiamy na 24 godziny. Wyciągamy i…? Co się stało z jajkiem ?
-
BURZA W SŁOIKU:
Składniki:
-słoik
-woda ¾ naczynia
-olej trzy łyżki
-barwniki spożywcze
-malutka miseczkaWykonanie:
Do słoika wlewamy ¾ objętości wody, odstawiamy na bok. W małej miseczce umieszczamy olej, wkraplamy kolorowe barwniki i delikatnie mieszamy. Powstałą mieszaninę ostrożnie wlewamy do słoika z wodą, i obserwujemy efekt. Krople barwnika przebijające się przez olej będą tworzyły przeróżne kombinacje przypominające pioruny.
-
TĘCZOWY TALERZ – eksperymenty dla dzieci.
Składniki:
-kolorowe, glazurowane cukierki
-woda
-biały płaski talerzWykonanie:
Na talerzu w zagłębieniach układamy w okręgu kolorowe cukierki. Kolory układamy naprzemiennie, gdy już ułożymy cukierki, na talerz delikatnie wlewamy wodę tak, by cały talerz, włącznie z cukierkami pokryty był jej cienką warstwą. Obserwujemy tęczę, która pojawia się na talerzu.
Życzymy dobrej zabawy!
-
Przegląd prywatności
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.